Достапни линкови

logo-print

Медведев со вето на законот против антивладини протести


Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска стави вето на неодамна усвоениот закон за рестрикција на антивладини демонстрации. Во отвореното писмо до двата дома на рускиот парламент Медведев вели дека нема да го потпише законот, бидејќи бил во спротивност со правото на слобода на собирање што е гарантирано со Уставот. Со законот им се забранува на оние што некогаш биле обвинети за нелегално собирање да бараат дозвола за одржување демонстрации.
XS
SM
MD
LG