Достапни линкови

logo-print

Тројца руски пилоти киднапирани во Дарфур


Три руски пилоти на хеликоптер се киднапирани во Суданскиот регион, Дарфур. Локалниот Гувернер Абдел Хамид Каша изјави дека верува оти нив во Најала ги киднапирала истата група која зароби руски авијатичар во Авагуст годинава. Киднапирањата за откуп започнаа откако Меѓународниот Суд издаде потерница по Претседателот на Судан, Хасан ал Башир за воен криминал во Дарфур во 2009 година.
XS
SM
MD
LG