Достапни линкови

logo-print

Македонија ги почна разговорите со ММФ


Претставници на Меѓунардониот монетарен фонд во наредниве две недели ќе разговараат со македонски функционери за отворениот кредит во вредност од 400 милиони евра кој и е понуден на земјава. Шефот на мисијата на ММФ, Вес Мекгруи денеска ќе се сретне со вицепремиерот Зоран Ставрески, но не открија, пред средбата, под какви услови ќе и биде достапен кредитот на земјава. Отворената кредитна линија и беше понудена на Македонија на Годишното собрание на ММФ и Светска банка, и според тоа што тогаш го изјавија официјалните претставници станува збор за каматна стапка од 1,3 проценти годишно.
XS
SM
MD
LG