Достапни линкови

logo-print

Годишнина од окупирањето на амбасадата на САД во Техеран


Во Иран денеска се одбележува 31 годишнина од окупирањето на американската амбасада во Техеран. Илјадници ирачани протестираат пред поранешната американска амбасада извикувајќи антиамерикански слогани и носејќи слики со врховниот лидер ајатолахот Али Хаменеи. На денешен ден исламски студенти во Техеран ја окупираа амбасадата и 444 дена држеа како заложници 52 службеници, барајќи да им биде испорачан шахот Реза Пахлави, кој во тоа време се наоѓаше во болница во Каиро. Од тогаш Иран и САД немаат дипломатски односи.
XS
SM
MD
LG