Достапни линкови

logo-print

Тадиќ во посета на хрватскиот меморијален центар за војната


Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска во Хрватска ќе го посети меморијалниот центар посветен на Хрватите, кои беа убиени од Србите за време на војната. Тадиќ ќе положи цвеќе и во близината на Вуковар, каде околу 260 Срби беа егзекутирани и погребани во масовна гробница, откако тие го преземаа градот во ноември во 1991 година за време на војната за независност на Хрватска од Југославија.
XS
SM
MD
LG