Достапни линкови

logo-print

Русија вети поголема помош за НАТО за Авганистан


Русија денеска вети дека ќе му помогне повеќе на НАТО во Авганистан.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по денешната средба со шефот на НАТО Андрес Фог Расмусен изјави дека Русија ќе ја прошири соработката со НАТО и во Авганистан затоа што тоа е од заеднички интерес.
Расмусен се сретна и со рускиот претседател Дмитри Медведев кој изјави дека односите меѓу Русија и НАТО во последно време станале попродуктивни и интезивни.
На средбите се разговарало за можностите Русија да помогно во снабдување на авганистанските владини сили со хеликоптери и пилот-обуки. Инаку на престојниот самит на НАТО во Лисабон на 20-ти овој месец, е предвидено присуство и на рускиот претседател Медведев.
XS
SM
MD
LG