Достапни линкови

logo-print

Нова терористичка група додадена на списокот на САД


Соединетите Американски држави ја ставија сунитската милитантска група Џундалах на листата на терористички организации. Таа група е одговорна за голем број на самоубиствени бомбашки напади, киднапирања и атентати насочени кон владини ирански претставници и граѓани. Според соопштенијата на Џундалах, своите активности ги презела во знак на борба за правата на сунитското муслиманско малцинство во областа Балушистан во близина на иранската граница со Пакистан
XS
SM
MD
LG