Достапни линкови

logo-print

Бомбашот самоубиец во Истанбул бил член на курдските бунтовници


Турската полиција соопшти дека бомбашот самоубец, кој во неделата се разнесе во Истанбул, кога беа повредени 32 лица, бил челн на Курдската Работничка Партија. Станува збор за 24-годишниот Ведат Ачар, кој бил член од пред 6 години. Курдската Работничка Партија демантира дека стои зад самоубиствениот напад и соопшти дека го продолжила унилатералното примирје за уште 8 месеци.
XS
SM
MD
LG