Достапни линкови

logo-print

Јапонија го повлече својот амбасадор од Москва


Јапонскиот амбасадор во Москва се вратил во Јапонија во знак на протест поради посетата на Дмитриј Медведев на Курилските Острови. Амбасадорот Масахару Коно бил повикан во Токио на консултации за новиот развој во руско – јапонските односи. Советските трупи ги окупираа Курилските Острови на крајот од Втората Светска Војна, а Јапонија бара да и бидат вратени, што е причина поради која Москва и Токио немаат потпишано договор за мир.
XS
SM
MD
LG