Достапни линкови

logo-print

Изборите во Косово на 12 декември


Предвремените парламентарни избори во Косово ќе бидат одржани на 12 декември. Ова го соопшти вршителот на должноста претседател на Косово Јакуп Красниќи, кој претходно го распушти парламентот откако и беше изгласана недоверба на владата на Хашим Тачи. Политичката криза во Косово се појави по оставката на претседателот Фатмир Сејдиу и распадот на владеачката коалиција, предводена од премиерот Хашим Тачи.
XS
SM
MD
LG