Достапни линкови

logo-print

Тадиќ ќе им оддаде почит на хрватските жртви од војната


Српскиот претседател Борис Тадиќ оваа недела во Хрватска ќе им оддаде почит на оние кои биле убиени во хрватската болница од српските воени сили за време на војната во 1991 година. Тадиќ е првиот српски лидер кој ќе им оддаде почит на хрватските жртви од воениот масакар во Овчара. Хрватскиот претсдател Иво Јосиповиќ и неговиот српски колега ќе оддаат почит и на 18-те Срби кои загинале во соседното село во Хрватска. За време на еднодневната посета на Хрвтска, според најавите, Тадиќ ќе се сретне со премиерка Јадранка Косор и со претставници на српското малцинство во Хрватска.
XS
SM
MD
LG