Достапни линкови

logo-print

Внукот на поранешниот киргистански лидер осуден


Внукот на поранешниот киргистански претседател Курманбек Бакиев, Санјар Бакиев денеска е осуден на 10 години затвор поради вмешаност во немирите во градот Џалал Абад минатиот мај. За време на немирите две лица загинаа. Внукот на Бакиев бил обвинет за помагање при организање на симпатизерите на поранешниот лидер и снабдување со нелегално оружје. Поранешниот претседател Бакиев сега е во Белорисија, откако со бунт е симнат од власт.
XS
SM
MD
LG