Достапни линкови

logo-print

Кина ја критикуваше понудата на САД за посредништво со Јапонија


Кина ја критикуваше понудата на САД да посредува во три партитните преговори со Јапонија околу спорните острови на Источното Кинеско море. Според Пекинг, Вашингтон не треба да се меша во овој територијален спор.
Американскиот државенс секретар Хилари Клинтон минатата недела понуди САД да бидат домаќин на средба меѓу двете азиски сили со цел да се смират тензиите.
XS
SM
MD
LG