Достапни линкови

logo-print

Косовското Собрание ќе гласа за доверба на Владата


Пратениците во косовското Собрание треба да се изјаснат за недоверба на Владата, што е иницирано од Алијанса за ново Косово. Партијата претходно собра 40 потписи за покренување расправа. Претседателството на Косово ја усвои петицијата и го определи датумот на седницата. Ако биде изгласана недоверба на Владата, привремениот претседател на Косово Јакуп Красниќи ќе распише избори, кои би можеле да бидат одржани на 12 или на 19 декември.
XS
SM
MD
LG