Достапни линкови

logo-print

Косово во нова фаза од институционалната криза


Косовското собрание утре ќе гласа за доверба на владата на Хашим Тачи што е иницирано од Алијансата за ново Косово. За да се изгласа пад на владата потребно е 61 од 120-те пратеници да се изјаснат за недоверба на владата.
Доколку утре се изгласа недоверба, вршителот на должност претседател на Косово, Јакуп Красниќи би можел во рок од 45 дена да распише избори.
XS
SM
MD
LG