Достапни линкови

logo-print

Миг 21 се урнал во Романија при воена вежба


Романското министертво за одбрана соопшти дека еден од нивните борбени авиони се урнал денеска за време на вежба, при што загинаа двајцата пилоти. Во соопштението е наведено дека двајцата пилоти загинале веднаш откако ловецот„ Миг 21“ паднал во на романската воена база во градот Кампија Турзиј. Причините за несреќата се уште се истражуваат. Ловците „Миг 21“ се донесени во Романија уште за време на Советскиот сојуз, јавија руските агенции.
Вистинската причина за падот на воениот авион е намалувањето на финансиски средства и недостигот на модернизација на леталата, коментираше денеска претседателот на комисијата за одбрана во романскиот Сенат Теодор Мелешкану.
XS
SM
MD
LG