Достапни линкови

logo-print

Најмалку 50 загинати во заложничката драма во Багдад


Ирачките власти соопштија дека околу 50 луѓе загинале кога безбедносните сили влегле во багдадската католичка црква каде милитантите држале 120 заложници.Ирачкиот заменик министер за нвнатрешни работи генерал Хусеин Али Камал изјави дека меѓу загинатите се и 10 полицајци и еден свештеник , а ранети се над 67 луѓе од кои најголемиот дел жени.
Милитантите прво извршиле напад врз зградата во близина на црквата акде подоцна се засолниле и ги држеле заложниците.За ирачките власти нема сомнеж дека позади овој напад стои Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG