Достапни линкови

logo-print

Пет партии во новиот парламент на Киргистан


Централната изборна комисија на Киргистан соопшти дека пет партии успеале да влезат во новиот парламент, но ниту една од нив не освоила мнозинство гласови на изборите одржани на 10 октомври. Во конечните официјални резултати се наведува дека најмногу, или 8,7 проценти од гласовите, добила партијата Ата Зурт, по што следуваат социјалдемократите со 7,8 насто.
XS
SM
MD
LG