Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун за брз почеток на преговорите за Косово


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун ги поздрави најавите за брз почеток на дијалогот меѓу Белград и Приштина, сметајќи дека тој процес ќе отвори нова фаза во односите на двете страни и ќе помогне за зајакнување на мирот и стабилноста во регионот. Бан Ки Мун, во редовниот тримесечен извештај кој во текот на изминатиот викенд им е поделен на амбасадорите на земјите членки на Советот за безбедност, бара поддршка од нив со цел да се избегнат какви било еднострани акции кои би можеле дополнително да ги разбрануваат страстите.
XS
SM
MD
LG