Достапни линкови

logo-print

САД со осуда за бомбашкиот напад во Турција


Соединетите држави го осудија вчерашниот самоубиствен бомбашки напад во Турција, при што беа повредени 32 луѓе. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ја повтори подршката за Истанбул. Досега ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот, но аналитичарите како можни напаѓачи ги посочуваат припадниците на забранетата Курдска работничка партија (ПКК). Тие прогласија едностран прекин на огнот на 13 август , а прекинот завршуваше вчера.
XS
SM
MD
LG