Достапни линкови

logo-print

Историски избори на Брегот на Слоновата Коска


Избирачки места се отворени денеска за околу 5,7 милиони гласачи на историските претседателски избори во Брегот на Слоновата Коска. Денеска гласачите ќе може да изберат шеф на државата од тројца кандидати - првиот човек на Демократската партија, Хенри Конан Бедие, поранешниот опозициски водач Лаурент Гбагбо и поранешниот премиер Алсан Оуатра, претседателот на партијата Обединети за Република. Изборите треба да стават крај на децениската криза во земјата.
XS
SM
MD
LG