Достапни линкови

logo-print

Саудиска Арабија посредува за формирање ирачка влада


Саудиска Арабија ги покани политичките партии од Ирак да дојдат во Ријад на преговори за формирање влада, за да се надмине неколкумесечниот политички ќорсокак во кој западна земјата по мартовските избори. Во соопштението од саудискиот крал Абдула се наведува дека тој ги поканил ирачкиот претседател Џалал Талибани и сите партии што учествуваа на изборите да дојдат во Ријад по завршувањето на аџилакот кон средината на ноември.
XS
SM
MD
LG