Достапни линкови

logo-print

Азиските земји сакаат нуклеарна соработка со Русија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека азиските земји сакаат да склучуваат договори за нуклеарна енергија со Русија. Лавров, заедно со рускиот претседател Дмитриј Медведев е во Ханој каде што присуствува на самитот на Асоцијацијата на држави од југоисточна Азија(АСЕАН).
Русија и САД денеска формално станаа членки на оваа регионална организација.
По самитот е предвидено, Медведев да се сретне со виетнамските лидери и да потпишат договор вреден неколку милијарди евра за изградба на првата виетнамска нуклеарна централа.
XS
SM
MD
LG