Достапни линкови

logo-print

За доверба на косовската влада ќе се гласа во вторник


Косовскиот парламент во вторник ќе гласа за доверба на владата на Хашим Тачи, соопштено е денеска.
Тоа треба да доведе до предвремени избори поради политичката криза која започна со оставката на Претседателот Фатмир Сеидиу минатиот месец.
Сеидиу поднесе оставка поради неуставноста на функцијата Претседател на Република Косово со функцијата Претседател на Демократска лига на Косово.
XS
SM
MD
LG