Достапни линкови

logo-print

Втор ден на самитот на ЕУ во Брисел


Во Брисел завршува дводневниот самит на шефови на држави и на влади на Европската Унија. Главна тема е обидот на Германија и Франција да добијат поддршка за ставот дека е потребно да се промени Лисабонскиот договор, со цел да се избегне повторувањето на финансиската криза. На самиотот во Брисел вчера лидерите на ЕУ усвоија план за позасилена буџетска дисциплина во земјите од овој блок. Агенциите, кои цитираат неименувани дипломати, јавија дека лидерите изјавиле оти е неопходно да се креира постојан фонд за вонредни ситуации во еврозоната.
XS
SM
MD
LG