Достапни линкови

logo-print

Живко Митревски избран за претседател на ССМ


Досегашниот вршител на должноста претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија Живко Митрески денеска беше избран за претседател на најголемата и најстара синдикална организација во земјата. Тој беше избран со акламација, со 99 гласови „за“ без ниту еден „против“ ниту „воздржан“, и со поддршка од 16 грански синдикати.
Драге Јовановски, чија кандидатура за претседател на Сојузот на синдикати на Македонија не беше прифатена, претходно обвини дека изборот на Митревски нема да биде легитимен затоа што на Конгресот на ССМ не присуствуваат околу 40 отсто од делегатите.
XS
SM
MD
LG