Достапни линкови

logo-print

Грешки при броењето на гласовите во Киргистан


Претседателот на изборната комисија во Киргистан Акилбек Саријев изјави дека објавувањето на конечните резултати од парламентарните избори што се одржаа во земјата на почетокот на месецов се одолговлекува поради „бранот грешки“ што го следи пребројувањето на гласовите. Тој рече дека „Централната изборна комисија сега ги поправа грешките на членовите на локланите изборни комисии“. Саријев вели дека и покрај сите обиди, конечните резултати нема да бидат објавени деновиве.
Приврзаниците на националистичката партија Ата-Жарт протестираат барајќи брзо објавување на конечните резултати, откако првичните резултати покажаа дека партијата освоила најмногу гласови на изборите.
XS
SM
MD
LG