Достапни линкови

logo-print

Протестите во Франција ја губат динамиката


Француското Министерство за внатрешни работи оценува дека значително помалку луѓе излегле на денешниот протест против пензиските реформи. Министерството соопшти дека на денешните протести излегле околу 200 илјади луѓе, додека таа бројка во изминатите денови и недели достигнуваше и до 2,5 милиони луѓе.
Се чини дека протестите ја губат динамиката, откако францускиот парламент вчера конечно го усвои законот со кој минималната возраст за пензионирање се покачи од 60 на 62 години.
XS
SM
MD
LG