Достапни линкови

logo-print

Ширењето на оружјето за масовно уништување поопасно од тероризмот


Шефот на британското разузнавање Џон Соерс изјави дека ширењето на нуклеарното оружје претставува поголема опасност за западот отколку потенцијалните масовни терористички напади.
Тој рече дека Британија не може да биде ’соборена‘ од типичен терористички напад, но оти ширењето на нуклеарното, билошко и хемиско оружје може да има далекусежни последици затоа што може да го измести балансот на силите.
XS
SM
MD
LG