Достапни линкови

logo-print

Суспендирани фудбалските натпревари во Аргентина


Во Аргентина се суспендирани сите фудбалски натпревари за претстојниот викенд поради смртта на поранешниот претседател на земјата нестор Кирчнер. Тој беше шеф на државата од 2003 до 2007 година. Кирчнер почина во средата во градот Ел Калафате, на 60 годишна возраст од срцев удар. За време на неговиот мандат, Аргентина успеала да се извлече од голема економска криза. Во 2007 година претседателската функција ја превзема сопругата на Кирчнер, Кристина Фернандез. Венецуелскиот претседател Хуго Чавез прогласи тридневно жалење во земјата поради смртта на неговиот аргентински колега.
XS
SM
MD
LG