Достапни линкови

logo-print

Усвоена пензиската реформа во Франција


Францускиот парламент ги изгласа пензиските реформи со кои минималната возраст за пензионирање се зголемува од 60 на 62 години. Долниот дом на францускиот парламент ја изгласа реформата со 336 гласови за, наспроти 233 против.
Предлог-законот предизвика бројни штрајкови и блокади ширум земјата, но пратениците не се откажаа од предложената пензиска реформа.
XS
SM
MD
LG