Достапни линкови

logo-print

Карзаи подготвен да ја одложи забраната за фирмите за обезбедување


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи му понуди отстапки на Вашингтон за забраната за приватните фирми за обезбедување и понуди одложување на забраната за два месеци.
Хуманитарните организации претходно се заканија дека ќе се повлечат од Авганистан по забраната, затоа што не можат да им ја гарантираат безбедноста на нивните работници, ако наместо агенциите за обезбедување, за нивната безбедност се грижи слабо обучената авганистанска армија.
XS
SM
MD
LG