Достапни линкови

logo-print

Во Букурешт гласање за доверба на романската влада


Во романскиот Парламент денеска треба да се гласа за недоверба на Владата, која ,според опозицијата, не успеала да се справи со економската криза. Истовремено главните синдикати организираат анти владини протести.
Во јуни, Владата на Емил Бок преживеа на гласањето за недоверба со разлика од само осум гласа.
Романија се соочи со серија протести по преземените мерки за штедење кои вклучија зголемување на ДДВ и намалување на платите во буџетскиот сектор.
XS
SM
MD
LG