Достапни линкови

logo-print

Новинарите во Азербејџан под засилен притисок пред изборите


Организацијата за заштита на човековите права Хјуман рајтс воч ги обвини властите во Азербејџан дека напаѓаат, им се закануваат и затвораат новинари, во пресрет на парламентарните избори што треба да се одржат наредниот месец. Организацијата наведува дека десетици новинари се обвинети за клевета, која во земјата се смета за кривично дело и ја обвини полицијата за физички напади врз новинарите.
XS
SM
MD
LG