Достапни линкови

logo-print

Најголемата хидроцентрала во светот почна да работи со полн капацитет


Хидроцентралата Три клисури

Најголемата хидроцентрала во светот денеска почнува да произведува струја со полн капацитет, откако беше пуштена во употреба пред две години. Кина соопшти дека нивото на водата во браната Три клисури се искачи на максималното ниво од 175 метри.

Изградбата на џиновската брана Три клисури на реката Јанцекјанг чинеше 23 милијарди долари. Изградбата почна во 1993, а заврши во 2006 година.

Државната новинска агенција Ксинхуа објави дека максималното ниво од 175 метри ќе се задржи два месеци, а во остатокот од годината е предвидено да варира од 145 до 175 метри.

Заради браната беа раселени 1,4 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG