Достапни линкови

logo-print

Хјуман рајтс воч бара притисок врз Србија


Европската унија треба да изврши притисок врз Србија во целост да соработува со Хашкиот трибунал, пред да го разгледува нејзино зачленување, соопшти Хјуман рајтс воч. Од оваа организација потсетуваат дека одлуката на шефовите на дипломатиите на ЕУ да го проследат барањето на Србија, подразбира и во секој следен чекор да биде разгледувана нејзината соработка со Трибуналот. „ЕУ не треба да попушти пред малодушната соработка на Србија со Хаг,, се вели во соопштението во кое се изразува верување дека Ратко Младиќ и Горан Хаџиќ се наоѓале на дофат на српските власти.
XS
SM
MD
LG