Достапни линкови

logo-print

Протести на француските студенти


Француските студенти за денеска планираат протестни маршеви во земјата како дел од штрајковите и демонстрациите против плановите на владата да ја покачи старосната граница за заминување во пензија од 60 на 62 години. На студентските протести се гледа како на тест на моќта на незадоволството пред генералниот штрајк што го закажаа синдикатите за в четврток. Владата соопшти дека штрајковите секојдневно ја чинат земјата над 400 милиони евра.
XS
SM
MD
LG