Достапни линкови

logo-print

Антонио Милошоски во Унгарија


Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски денеска ќе престојува во официјална посета на Република Унгарија. Тој ќе има средби со својот унгарски колега Јанош Мартоњи и со високи претставници на парламентот и на владата. Предвидено е шефот на македонската дипломатија да има обраќање пред Комисијата за надворешна политика на унгарскиот парламент, во кое ќе ги истакне главните приоритети на Република Македонија во однос на членството во ЕУ и НАТО. Официјалната посета на Унгарија се реализира во пресрет на унгарското претседавање во ЕУ во првата половина на 2011 година.
XS
SM
MD
LG