Достапни линкови

logo-print

Иран настојува да ги подобри односите со Ирак


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат денеска по телефон разговарал со претседателот на Ирак Џалал Талабани за подобрување на односите меѓу двете земји. Иранската телевизија го цитира претседателот Ахмадинеџат кој изјавил дека со формирањето на новата ирачка влада билатералните односи ќе се развиваат во повеќе области, особено во сферата на економијата и политиката. Иран ја интензивира својата дипломатска активност во регионот во последниве недели, а доказ за тоа е посетата на Ахмадинеџат на Либан и телефонските разговори со лидерот на Саудиска Арабија, кралот Абдула.
XS
SM
MD
LG