Достапни линкови

logo-print

Словенија доби црн градоначалник со потекло од Гана


Натурализираниот Словенц доктор со потекло од Гана победи во трката за градоначалник во словенечката општина Пиран со што стана првиот црнец – градоначалник во Словенија.
Според официјалните податоци првиот црн градоначалник, кандидат на социјалндемокартакста партија, Питер Босман го освоил градоначалничкото о место со 51,4 проценти од гласовите.Тој вели дека кампањата базирана на дијалог е причина за победата . Босман во Словенија живее од 1980 година каде ги завршил студиите по медицина.
XS
SM
MD
LG