Достапни линкови

logo-print

Грција побара помош од ЕУ за имигрантите од Турција


Европската Унија соопшти дека ќе испрати тим да им помогне на пограничните власти на Грција за да се справат со големиот број на имигранти кои сакаат нелегално да влезат во Европката Унија од Турција.Во соопштението на Европската Комисија се вели дека тим за брза интервенција од пограничната агенција ФРОНТЕКС ќе биде распределен на грчката граница со Турција по барање на Грција. Ова ќе и биде прва задача на агенцијата откако е формирана во 2007-ма година. Еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстом вели дека е алармантен бројот на луѓе кои од Турција нелегално влегуваат во Грција и дека Грција очигледно не е во состојба да се справи сама со оваа ситуација.
XS
SM
MD
LG