Достапни линкови

logo-print

Врховниот суд на Ирак ги враќа пратениците на работа


Врховниот суд на Ирак ги повика пратениците да се вратат на работа, по седуммесечниот политички ќорсокак во кој дојдоа поради тоа што не може да формираат мнозинство за влада.
Врховниот суд го прогласи одложувањето на работата на Парламентот за неуставно и ги повика пратениците да се вратат на работа.
Судот му наложи на парламентот да избере претседател на Собранието и двајца потпретседатели.
Собранието заседаваше само еднаш, откако на изборите во март ни една партија не обезбеди мнозинство за влада. Пратениците се договорија да ја одложат работата на Собранието додека траат преговорите за формирање коалиции.
XS
SM
MD
LG