Достапни линкови

logo-print

Чешката опозиција обезбеди мнозинство во Сенатот


Чешката опозиција победи на изборите на кои се бираше една третина од пратениците во Сенатот, покажуваат првичните резултати. Со тоа опозициските социјалдемократи обезбедија мнозинство во Сенатот, што им овозможува да ги одложат реформите предложени од владејачката централно-десничарска коалиција. Конечните резултати се очекуваат за вечерва.
XS
SM
MD
LG