Достапни линкови

logo-print

Судот во Мјанмар ќе расправа за ослободување на нобеловката Су Ки


Судот во Мјанмар наводно одлучил да дозволи ново сослушување за ослободувањето на опозициската лидерка Аунг Су Ки од домашен притвор. Судот веќе одби две барања за ослободување на нобеловката. Нејзиниот 18-месечен домашен притвор истекува на 13 ноември, една недела по завршувањето на првите избори во земјата во последните две децении.
Најголем дел од последните 15 години, таа ги помина во домашен притвор.
XS
SM
MD
LG