Достапни линкови

logo-print

Вулф побара верски слободи за христијаните во Турција


Германскиот претседател Кристијан Вулф денеска присуствуваше на црковна служба во црквата Св. Павле во медитеранскиот град Тарс во Турција. Службата ја водеа двајца германски свештеници. За служење во црквата, која сега е музеј, беше потребно посебно одобрение од турските власти. На службата присуствуваа и претставници на Грчката православна црква во Турција, ерменски и сириски верници. По завршувањето на молитвата, Вулф ги повика турските власти да им гарантираат верски слободи на христијаните во земјата.
XS
SM
MD
LG