Достапни линкови

logo-print

Авганистан бара Саудиска Арабија да посредува со Талибанците


Новоформираниот Мировен совет во Авганистан сака Саудиска Арабија да се вклучи во обидите за помирување со Талибанците.
Портпаролот на Советот изјави дека саудискиот крал Абдула би можел да интервенира и да ги потикнува преговорите ако дојде до застој.
Авганистанската влада соопшти дека веќе ги почнала разговорите со некои талибански команданти. Талибанците, пак, демантираат дека некој од нивните претставници бил вклучен во разговорите.
XS
SM
MD
LG