Достапни линкови

logo-print

Жбогар уверен дека Србија ќе добие кандидатура за ЕУ


Словенечкиот министер за надворешни работи Самуел Жбогар изрази увереност дека в понеделник, шефовите на дипломатиите на земјите од Европската унија ќе се согласат да и дадат кандидатски статус на Србија. Ова тој го изјави на прес-конференција во Љубљана по средбата со српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ.
Жбогар ја потенцира соработката на Србија со ЕУ при подготовката на резолуцијата за Косово, доставена до Генералното собрание на Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG