Достапни линкови

logo-print

Поранешен украински министер уапсен во Чешка


Украина побара екстрадиција на поранешниот министер за економија Богдан Данилишин кој беше уапсен во Чешка во понеделникот. Украина распиша меѓународна потерница по Данилишин кого го товари за злоупотреба на службената должност. Чешка соопшти дека процедурата за екстрадиција може да потрае со месеци.
Данилишин е трет висок функционер во владата на поранешната премиерка Јулија Тимошенко кој се соочува со кривична истрага, откако прорускиот претседател Виктор Јанукович дојде на власт пред нецела година. Опозицијата ги смета обвиненијата како притисок од власта.
XS
SM
MD
LG