Достапни линкови

logo-print

Македонија на 68 место по слободата на медиумите


Во најновиот Индекс на слободата на медиумите на Репортери без граници Македонија се најде на 68 место. Пред неа од регионот се Словенија и Босна и Херцеговина кои се на 46 и 47 место и Хрватска на 62 место. Србија го зазеде 85, Косово 92, а Црна Гора дури 104 место. Најдобри и годинава се скандинавските земји кои го задржаа статусот на држави со најраширена слобода на медиумите во светот.
XS
SM
MD
LG