Достапни линкови

logo-print

Претседателот Иванов во посета на Србија


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во официјална посета на Белград, каде што ќе се сретне со својот српски колега Борис Тадиќ. Двајцата претседатели се очекува да разговараат за билатералните односи, за унапредување на економската соработка, како и за евроинтеграцијата на регионот. Тадиќ и Иванов на последната заедничка средба во почетокот на јуни оценија дека политичките односи меѓу двете земји се добри и оти забрзаната евроинтеграција на земјите од регионот е предуслов за мир и стабилност во регионот.
XS
SM
MD
LG